לשבור קירות בלי לשבור חסכונות – המדריך למשפץ - פואנטה

לשבור קירות בלי לשבור חסכונות – המדריך למשפץ

מתכננים שיפוץ בבית ולא יודעים איפה מתחילים? הכנו עבורכם מדריך לשיפוץ איכותי, משתלם ואחראי כלכלית

תקציב לשיפוץ

(תוכן מקודם)

מאת: שולי הלוי

לפעמים מתעורר החשק להתחדש; לעתים בשעה טובה צריך להפוך את חדר העבודה לחדר ילדים, אבל כך או כך מדובר בהליך לא פשוט שלוקח זמן ועולה כסף. בין אם אתם רוצים לעשות רק עבודות צבע או תיקונים קוסמטיים בחדר השינה ובין אם בהחלפת צנרת ופתיחת חלון עסקינן, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לערוך כל שיפוץ בצורה מקצועית ומחושבת פיננסית. במדריך שלפניכם תמצאו את השאלות והסוגיות שאתם צריכים להתמודד איתם, פתרונות מימון וטיפים לחיסכון – ואפילו עצה לשכנות טובה.

מה משפצים?

נקודת ההתחלה שלכם היא כמובן להחליט באילו חדרים יערך השיפוץ ומה הוא יכלול. בשלב הזה, מומלץ לעשות חלוקה (גם אם תאורטית) בין מה שאתם צריכים (חדר ילדים, החלפת אמבטיה דולפת) לבין מה שאתם רוצים. בהמשך תוכלו להיעזר בחלוקה הזו לביצוע תעדוף תקציבי.

מימון שיפוצים

ברגע שאתם יודעים לכמה כסף אתם זקוקים, תוכלו לבצע הערכה תקציבית. במקרים בהם לא עומדים לרשותכם חסכונות, או שסיוע מהמשפחה אינו אפשרי, אתם יכולים לפנות לגורמים הפיננסיים המורשים לבקשת הלוואה. אפשר להתחיל את הבירור בסניף הבנק בו מתנהל חשבונכם, אבל כדאי לדעת כי בשנים האחרונות התפתח שוק האשראי בישראל וישנם מקורות מימון נוספים אליהם ניתן לפנות לבירור בנוגע להלוואה חוץ בנקאית*. פתיחת שוק ההלוואות לגורמים נוספים משחקת לידי הצרכנים, ואתם מוזמנים לערוך סקר שוק מקוון. חלק מהגופים הפיננסים מעמידים לרשותכם כלים מקוונים לבדיקת זכאות; וגם נטילת הלוואה חוץ בנקאית, שיכולה לעמוד על מאות אלפי שקלים, מתבצעת בצורה מהירה ויעילה יותר מבעבר.

חשוב לזכור: גם אם ההלוואה מאפשרת לכם לשלם את מלוא הסכום בתשלום אחד, סגרו עם קבלן השיפוצים על מקדמה והתנו את המשך התשלום בהתקדמות העבודה. ברגע שברור לכם מה התקציב, יהיה לכם קל בהרבה לתעדף פרויקטים בשיפוץ ולהיות ריאליים בבואכם לשרטט את תכנית העבודה.

איך משפצים?

עם קצת דמיון, ואפליקציה שסוגרת את הפינות של החישובים המתמטיים למרחב, יש מצב שתוכלו לתכנן את השיפוץ בעצמכם. אך בכל זאת נמליץ לכם לשקול לעבוד עם אדריכלית או מעצב פנים. אדריכליות מחזיקות בסמכויות תכנון בלתי-מוגבלות ומעצבי פנים יכולים לסייע לכם בעיצוב חללי הפנים וברכישת ריהוט ואביזרים בהתאם לסגנון הנבחר. אמנם מדובר בהוצאה נוספת שיש לקחת בחשבון – אבל תכנון מקצועי יכול לחסוך לכם עלויות ולהעלות את ערך הנכס בטווח הארוך. לא בטוחים לגבי הסגנון? בקשו לעיין בתיק העבודות.מי משפץ?

אם אתם יודעים לעבוד עם הידיים והעבודה המתוכננת היא בקנה מידה שאתם יכולים לו, בצעו את השיפוץ בעצמכם. בכל מצב אחר מומלץ לשכור את שירותיו של קבלן שיפוצים ולוודא שהוא מופיע ברשם הקבלנים המתפרסם באתר משרד הבינוי והשיכון כקבלן מורשה. ברשימת אנשי הקשר של קבלן מקצועי נמצאים כל בעלי המקצוע שיידרשו לעבודות, והצעת המחיר תחשב גם את חלקם. מתלבטים בין הקבלנים? בקשו גם המלצות מלקוחות קודמים.

חישוב תקציב שיפוצים

כדי להבין את סדר גודל התקציב שיידרש לכם, פנו לכמה אנשי מקצוע עם תוכנית השיפוצים ובקשו הצעת מחיר מפורטת, המוכרת גם כ״כתב כמויות״. את המפרט הזה יכולים להכין עבורכם האדריכל, מעצב הפנים, מהנדס הבניין או קבלן השיפוצים, והוא כולל הרחבה של כלל העבודות ותתי-העבודות הצפויות. המידע צריך לכלול פירוט בנוגע לעבודות עפר/ בנייה, פירוק והריסה, חשמל, צבע, אינסטלציה, פינוי פסולת; כמו גם את החומרים בהם יעשה שימוש ועלותם. כתב כמויות איכותי כולל ציון של לוח זמנים, לוח תשלומים ותקופת האחריות.

יש לכם סכום סופי כולל מע״מ? קחו בחשבון עוד 15-20% לכיסוי עבודות ופתרון בעיות שיצוצו תוך כדי השיפוץ. רוצים הערכה תקציבית כללית? היעזרו במחשבון השיפוצים הזה.

טיפים לחיסכון

העלות של שיפוץ איכותי ושכירת שירותיהם של בעלי מקצוע רק מתחילה בכמה עשרות אלפי שקלים – אבל יש דרכים לחסוך בעלויות מבלי לפגוע באיכות. השיפוץ שאתם עושים היום עבורכם יכול להעלות את ערך הנכס במכירה עתידית, שתגלם במחירה את פטור ההשקעה בעבר. הדרך לחיסכון לא עוברת בהתפשרות על איכות החומרים והעבודה, אלא בצעדים הבאים:

1. אם יש לכם ניסיון בשיפוצים (וזמן פנוי), אולי תוכלו להשתתף בעבודות במו ידיכם ולחסוך כסף על פועל נוסף מטעם הקבלן, האדריכל או המעצב.

2. בדקו אפשרות להוביל את החומרים בעצמכם. לעיתים תגלו שזול יותר לשכור רכב מסחרי ליום מאשר לשלם על משלוח.

3. הידעתם: גם לתעשיית השיפוצים יש עונה חמה, ורוב הסיכויים שתקבלו הצעות מחיר נמוכות יותר אם תבחרו לשפץ בין החודשים דצמבר לפברואר.

4. משלמים על דיור זמני כי התפניתם? בקשו פטור זמני מארנונה עבור התקופה.

קצת לפני שיתחילו עבודות השיפוץ בפועל, כדאי לעדכן את יתר הדיירים בבניין על העבודות הצפויות, כך תרוויחו גם דירה משופצת וגם יחסי שכנות-טובה. זכרו לבדוק עם קבלן השיפוצים בנוגע לניקיון השטחים המשותפים בבניין; ואם מתחשק לכם, הזמינו את כל ״נפגעי הרעש״ לחנוכת-הבית/ החדר.

* בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע"מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.
* הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה.

עוד כתבות מעניינות בפואנטה:1
נגישות