מנהל פרויקטים - הדבר החם הבא

מנהל פרויקטים – הדבר החם הבא

הביקוש למנהלי פרויקטים עולה בגלל אופי העבודה הייחודי של הארגון המודרני. השכר הגבוה והתנאים המעולים מושכים לתחום עוד ועוד מועמדים, אבל לא כולם יודעים איזה הכשרה תעניק להם את המשרה הנחשקת. הנה כל הפרטים

תוכן מקודם

לפי סקר שערכה חברת השמה בהייטק ופורסם בסוף שנת 2014, מספר המשרות בהייטק עלה ב-3.2% באותה שנה ו-13% מהגיוסים היו לתפקידים חדשים. זה מעיד על הדינאמיות הרבה של הענף ועל הביקוש המשתנה למשרות שונות מצד החברות הגדולות. בנוסף, בחלוקה לתפקידים נפוצים ניתן לראות עלייה של 3% בביקוש למנהלי פרויקטים, לעומת עלייה של 2% בלבד בביקוש למנהלי משאבי אנוש וירידה דרמטית של 7% בביקוש לאנשי פיתוח חומרה.

המסקנות מהאמור לעיל היא שיש מקצועות חמים ששווה להכיר, ובראש הרשימה עומד ככל הנראה התחום של ניהול פרויקטים. יחד עם זאת, רבים עדיין לא ממש מבינים במה מדובר ולמה צריך מנהל פרויקטים בארגון מודרני. בשביל לענות על כך צריך לחזור לאחור ולהגדיר את אופי העבודה בארגונים ועסקים.

ניהול נכון של הפרויקט כמנבא להצלחה

יותר ויותר ארגונים עוברים בשנים האחרונות לעבודה על בסיס פרויקטים. המשמעות היא שהמנהלים הבכירים מציבים מטרה כללית ויעדים, מקצים צוות מיוחד לביצוע המשימה וקובעים לוח זמנים. מיד לאחר מכן הם גם מגייסים מנהל פרויקט שירכז אצלו את הנושא ויהיה אחראי על סנכרון בין הגופים והגורמים.

מחקרים בתחום העסקים מגלים שהגורם העיקרי להצלחת או כישלון פרויקט הוא הידע שיש למנהל שלו. מהבחינה הזו, ניהול נכון של הפרויקט מהווה עבור הארגון כלי לניבוי ההצלחה. ארגון שמשקיע בגיוס מנהלי פרויקטים מוכשרים יכול לחסוך בהוצאות באפיקים אחרים, בלי להתפשר על לוח הזמנים של הפרויקט או חלילה על הביצועים.

כמובן שהביקוש למנהלי פרויקטים בארץ ובעולם מקבל ביטוי גם בתלוש השכר. מנהל פרויקטים בענף התוכנה ללא ניסיון מרוויח 11-17 אלף ש"ח בחודש, לעומת מנהל פרויקטים עם ניסיון של 3-5 שנים שמרוויח 15-22 אלף ש"ח. מנהל עם 6 שנות ניסיון ומעלה כבר ירוויח 16-27 אלף ש"ח ומנהל בכיר שאחראי על כמה ניהולי פרויקטים במקביל ייהנה משכר גבוה של 25-30 אלף ש"ח. לשם השוואה, מנהל פרויקטים חומרה מרוויח 19-35 אלף ש"ח בהתאם לשנות הניסיון שיש לו.

איך נראה יום עבודה של מנהל פרויקטים?

אופי העבודה של מנהל פרויקטים שונה לחלוטין מכל מנהל אחר. ראשית, הוא נדרש לגלות לא רק יכולת ניהולית בפועל של אנשים ועובדים, אלא גם למצוא פתרונות יצירתיים וליצור ממשק לעבודה משותפת. שנית, המנהל אמור להבין באופן מעמיק את צרכי הארגון ואת המסגרת שבה הוחלט על התנעת הפרויקט, כי אחרת לא יהיו לו כלים למצוא פתרונות לבעיות הנפוצות.

כמו כן, מנהל פרויקטים חייב לדעת לענות לצרכי הלקוחות ולדרישות המורכבות שמגיעות אליו. הוא אמור להביא את הפרויקט מנקודת הזינוק לנקודת הסיום תוך כדי שהוא שומר על שביעות הרצון של הלקוחות ושל הממונים עליו.

במילים אחרות, מנהל פרויקטים הוא איש המקצוע היחיד בארגון המודרני שעובד מול כל הרמות: גם לקוחות הקצה, גם עובדי החברה וגם המנהלים הבכירים.

כך הופכים להיות מנהל פרויקטים

אף אחד לא נולד מנהל ובניגוד למה שנהוג לחשוב, ניהול פרויקטים הוא לא פונקציה של צבירת ניסיון בתפקיד טכני. מנהל פרויקטים עובר הסמכה ייעודית שמתמקדת בכל מה שחשוב לתפקידו שלו. הוא לומד על מבנה ותהליכים עקרוניים שמתקיימים בכל פרויקט, מכיר מקרוב את הטרמינולוגיה הייחודית לעולם ניהול הפרויקטים ועובר תרגול מעשי של כלים בניהול מן הסוג הזה.

קהל היעד של קורס ניהול פרויקטים הוא מנהלי פרויקטים מתחילים שרוצה לקבל תפקיד בכיר יותר, מנהלים של יחידות פונקציונאליות בארגון ובעלי תפקידים ניהוליים מתחומי עניין מגוונים שמעוניינים לרכוש הבנה מעמיקה וכלים פרקטיים להובלה יעילה של תהליכי עבודה ושלבי ייצור. במהלך הלימודים משתתפים הסטודנטים בדיונים וסימולציות, עוברים הרצאות והדרכות ובונים תיק פרויקט אישי. התיק משמש אותם בהמשך להצגת תיק העבודה וברוב מוסדות הלימוד הוא מהווה תנאי לקבלת תעודת ההסמכה.

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

תנאי הקבלה לקורס מנהל פרויקטים משתנים בין מוסדות הלימוד.

לרוב מדובר בקורס שנפתח עבור בעלי תפקידים בכירים, מנהלי פרויקטים ומנהלי צוותים עם ניסיון של מעל 3 שנים ובעלי השכלה אקדמית קודמת. עם זאת, יש מוסדות לימוד שמציעים מסלולים לסטודנטים ללא רקע ומציבים תנאים בסיסיים יותר כמו ציון במבחן בגרות ומבחן פסיכומטרי וראיון אישי.

הצלחה בלימודים היא כמובן רק השלב הראשון בתהליך ארוך של הצטרפות לעולם מנהלי הפרויקטים.

כדאי להשתמש בידע הנצבר בלימודים על מנת להראות מעורבות בשנים הראשונות של השתלבות במקצוע, אך לנסות לפתח כמה שיותר קשרים בארגונים הרלוונטיים. ניתן להגיש מועמדות לעבודה בחברות פרטיות, במוסדות ציבור ובחברות הייטק או לנסות להציע את השירות באופן עצמאי. בשורה התחתונה, סביר להניח שניהול פרויקטים הוא תפקיד שיישאר בסביבה עוד הרבה זמן ולכן שווה להשקיע בו.

מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות