רפורמת קרנות הפנסיה הנבחרות יצאה לדרך: כל מה שצריך לדעת - פואנטה

רפורמת קרנות הפנסיה הנבחרות יצאה לדרך: כל מה שצריך לדעת

קרנות הפנסיה הנבחרות מציעות אלטרנטיבה לחיסכון לפנסיה בתנאים מועדפים עבור כל סוגי העובדים. לראשונה, גם פנסיונרים יוכלו ליהנות מדמי ניהול מופחתים ולקבל יותר מהחיסכון שלהם

רפורמת קרנות הפנסיה. צילום: ShutterStock

(תוכן מקודם)

מאת: דסי ניר

למעלה מ-100 אלף איש כבר הצטרפו לקרנות הפנסיה הנבחרות שבחר משרד האוצר, אך רבים אחרים כלל לא מודעים לאפשרות להצטרף אליהן – או ליתרונות הגלומים בהן. החל מחודש מרץ 2019, לכל עובד חדש שלא יבחר קרן פנסיה אחרת, ייפתח חיסכון באחת מקרנות הפנסיה שנבחרו על-ידי רשות שוק ההון, בדמי ניהול מופחתים (הקרנות הנבחרות) או לחילופין בקרן ברירת מחדל – שנבחרה על ידי המעסיק בהליך תחרותי. עם זאת, חלקים רבים מציבור החוסכים לא יודעים שמדובר בהרבה יותר מקרן פנסיה ברירת מחדל – רפורמת קרנות הפנסיה הנבחרות עשויה לחולל מהפכה בשוק הפנסיה ולעזור לכולנו, עובדים חדשים וקיימים כאחד, לחסוך יותר לגיל הפרישה.

כדי שגם אתם תבינו מהי בעצם הרפורמה, מהן הקרנות הנבחרות וכיצד הן עוזרות לנו לחסוך יותר לפנסיה – הכנו עבורכם כתבה קצרצרה שמסבירה את כל מה שחשוב לדעת.

מהן קרנות פנסיה נבחרות?

קרנות הפנסיה הנבחרות הן קרנות פנסיה שנבחרו על ידי רשות שוק ההון במכרז, במטרה לסייע למעסיקים לבחור קרן פנסיה שתהיה ברירת המחדל, במקרה שעובד לא בוחר בעצמו קרן פנסיה שירצה לחסוך בה. הקרן הנבחרת היא קרן פנסיה לכל דבר, כל הקרנות הנבחרות כוללות חיסכון לגיל הפרישה שממנו תשולם לכם קצבת הפנסיה וכיסוי ביטוחי למקרה של מוות או נכות.

ההבדל המרכזי בין קרנות פנסיה לקרנות הפנסיה הנבחרות הוא שהקרנות הנבחרות מציעות דמי ניהול מופחתים לכל המצטרפים החדשים, למשך עשר שנים. לאורך עשרות השנים שבהן אנחנו חוסכים לפנסיה – זה עשוי להוביל להבדל משמעותי בגובה קצבת הפנסיה שתוכלו לקבל לאחר הפרישה.


מה השינוי שיקרה בעקבות הרפורמה?

כדי להציע לחוסכים לפנסיה אלטרנטיבה בתנאים מועדפים בחרה רשות שוק ההון את קרנות הפנסיה הנבחרות בהליך תחרותי. המכרז הראשון התקיים כבר באמצע 2016 ובאמצע 2018 התקיים מכרז שני. כדי להבטיח שכמה שיותר חוסכים ייהנו מהתנאים המועדפים בקרן הנבחרת, קבעה רשות שוק ההון שהמעסיקים יחויבו לפתוח חיסכון בקרן פנסיה נבחרת לעובדים שלא בחרו אחרת (החל מחודש מרץ 2019).

מובן שכל עובד רשאי לבחור לחסוך בקרן נבחרת ומנגד עובד שיבחר קרן אחרת יהיה זכאי לחיסכון לפנסיה לפי בחירתו. כך גם עובדים שאינם יודעים כיצד לבחור קרן פנסיה בעצמם יוכלו לחסוך יותר לפנסיה. אך הרפורמה בקרנות הנבחרות לא מסתיימת רק בחובה של המעסיקים לחסוך עבורנו בקרן נבחרת – השינוי המהותי הנוסף שקרה בעקבות הרפורמה, הוא שלראשונה גם מי שעתיד לפרוש לפנסיה– יהיה זכאי לדמי ניהול מופחתים.

האם כדאי גם לי לחסוך בקרן נבחרת?

דמי הניהול המופחתים הופכים את קרן הפנסיה הנבחרת לאלטרנטיבה אטרקטיבית עבור החוסכים כולם. בין אם מדובר בשכירים או עצמאים, כולם רשאים להצטרף לקרן הנבחרת ויוכלו להגדיל את החיסכון בזכות התנאים המועדפים.

כעת, בזכות הרפורמה, גם למי שנמצא רגע לפני הפרישה לפנסיה ונדרש להחליט מאיזו קרן פנסיה ירצה לקבל את קצבת הפנסיה שלו – משתלם יותר להעביר את החיסכון לקרן הנבחרת. החיסכון בדמי הניהול עשוי להגיע למאות ואפילו אלפי שקלים בשנה.

כאשר אתם בוחרים את קרן הפנסיה שלכם, דמי הניהול הם פרמטר חשוב מאוד – אך הם אינם הפרמטר היחיד להשוואה – חשוב לבדוק גם את איכות ניהול ההשקעות בקרן הפנסיה ואת רמת השירות. לאחר שהחלטתם שקרן הפנסיה הנבחרת מתאימה לצרכים שלכם, הודיעו למעסיק שתרצו להעביר את החיסכון שלכם לקרן הנבחרת. פשוט וקל.

בשורה התחתונה, הרפורמה בקרנות הפנסיה הנבחרות עוזרת לכולנו לחסוך יותר לפנסיה שלנו ולהגדיל את קצבת הפנסיה שנקבל. מנגנון ברירת המחדל האוטומטי מבטיח שגם מי שמתקשה לבחור בעצמו או נרתע מהעיסוק בפנסיה יוכל ליהנות מתנאים מועדפים כמו העובדים החזקים במשק. גם המעסיקים יכולים ליהנות מכך שמישהו כבר בחר עבורם קרן פנסיה שמבטיחה תנאים מועדפים לעובדים שלהם מבלי שנדרשו לעשות דבר.


מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות