רכבים חדשים ומעניינים על הכביש בשנת 2018

רכבים חדשים ומעניינים על הכביש בשנת 2018

אילו מכוניות יגיעו אלינו בשנת 2018 עם מערכות בטיחות מתקדמות?

צילום: https://pixabay.com/en/mercedes-benz-white-modern-vehicle-841465/

תוכן מקודם

כמעט כל יצרני הרכב מתכננים לנו דגמים חדשים או מחודשים בשנת 2018.

השאלה שמעסיקה את רוב הנהגים היא אם מעבר לעיצוב מקסים ישנה גם התייחסות לנושא הבטיחות?

ישראל כ"ץ, שר התחבורה, הכריז השנה שכל הדגמים שיגיעו אלינו החל מחודש ינואר 2018, יחויבו להתאבזר במערכות בטיחות של שמירת מרחק וציפצוף בעת סטייה מהנתיב ללא איתות.

כמעט במקביל פרסם העיתון כלכליסט כתבה מעניינת בנושא. מסתבר שכל הרכבים מגיעים אלינו כבר מאובזרים במערכות בטיחות מתקדמות, רק שמסיבה מסוימת בדרך לפה "משהו קורה להן", והן מוחלפות במערכות זולות יותר, ואיכותיות פחות.

המאמר נותן דוגמא את דגם הסוזוקי איגניס, שעם מערכת הבטיחות זכה לציון של חמישה כוכבים, ובלעדיה לציון גרוע של שלושה כוכבים.

מערכות הבטיחות האלה, שבולמות את הרכב בשעת חירום או מסיטות את ההגה אם הן מנטרות צורך בכך, נבחנו במספר גדול של מדינות ועל ידי ועדות וגורמים מוסמכים, וכולם קבעו שבהחלט ניתן לקבוע שמערכות אלה מצילות חיים במצב בו נשקפת סכנה לנהג. הסוזוקי איגניס למשל נמכרת בחו"ל עם המערכת האוטונומית ואצלנו – לא.

מה הסיבה? למה המערכות המדהימות האלה לא מגיעות אלינו, אלא מוחלפות בדרך במערכות אחרות וזולות יותר?

עד כה זה היה עניין של רגולציה ורצון להציע ללקוחות הישראלים מחיר אטרקטיבי יותר עבור הרכב, כעת מקווים שרוחות של שינוי מנשבות, ושגם אנו נזכה לנסוע באופן הבטוח ביותר.

האמת היא שהלקוחות כבר דורשים זאת.

כך למשל, היה גולש ששאל באתר של סוזוקי אם הבלימה האוטונומית (מערכת הבטיחות שתיארנו) תיכלל בדגמי סוזוקי איגניס החדשים שיגיעו לארץ. התשובה הייתה: אולי במתיחת פנים הבאה אבל זה לא יקרה בשנה הקרובה. תשובתו של הגולש לא איחרה להגיע:

"או קיי, תודה, לא קונה מכונית עם 3 כוכבי בטיחות. שיקחו דוגמא מיונדאי! יבוא של מכוניות ברמת הבטיחות גבוהה כפי שמספק היצרן, ולא להוריד במכוניות סוזוקי את הבלימה האוטונומית של האיגניס שנמכרת בחו"ל. ביי סוזוקי איגניס, מאד רציתי לקנות לאשתי".

אגב, כל בעל מכונית שיתקין את מערכת הבטיחות האוטונומית, יקבל 250 ₪ עבור כל נקודה (כל סעיף במערכת הבטיחות שווה נקודה או חצי נקודה) והכל ביחד יכול להגיע לסכום של 2,500 שקל– מתנה ממדינת ישראל עבור המאמץ להימנע מתאונות דרכים.

רק נציין במאמר מוסגר, שמערכות בטיחות מעניקות הנחה גם על ביטוח רכב. מן הסתם לחברת הביטוח משתלם לתת הנחות ללקוחות שברכבם מותקנות מערכות בטיחות, כי הם יהיו פחות מעורבים בתאונות דרכים.

אז אילו מכוניות כן יגיעו אלינו בשנת 2018 עם מערכות בטיחות מתקדמות?

קיה – גם בדגמים הקטנים והזולים

מערכות הבטיחות מתחלקות לשני סוגים – פאסיביים ואקטיביים. הפאסיבי זוהי המערכת שמתריעה, ואקטיבי זוהי המערכת שממש בולמת את הרכב שלך ומסיטה את ההגה שלך.

באתר של קיה מסבירים שבדגמים שיגיעו לארץ בשנת 2018 הותקנו מערכות הגנה פאסיביות ואקטיביות, מה ששומר על בטיחות מירבית של הנהג.

יונדאי – בטיחות מהבסיס

יבואנית יונדאי – חברת כלמוביל, ערכה בתחילת השנה מסיבת עיתונאים בה חשפה את הדגמים החדשים שיושקו בשנת 2018.

בין כל החידושים והעיצובים מתבלטת העובדה, שכל מערכות הבטיחות המתקדמות יגיעו בילט אין: בלימה אוטונומית (אם המערכת מזהה סכנה היא פשוט בולמת את הרכב), בקרת סטייה מנתיב, מצלמת רוורס, התרעה בזיהוי הולך רגל ועוד.

מיצובישי – הכל מהכל

האאוטלנדר האהוב על הישראלים יגיע לפה ב-2018. חתיך במיוחד, עם אבזור מלא: היבואן הודיע שעל דגמי האאוטלנדר ישווקו כל מערכות בטיחות פאסיביות ואקטיביות כסטנדרט:  בקרת שיוט אדפטיבית, בלימה אוטונומית בהתייחסות למפגש קרוב עם הולכי רגל ועם מכוניות אחרות, אור גובה אוטומטי, ומערכת בקרת סטייה מנתיב וכו'.

טיוטה קורולה – משלבת פאסיבי עם אקטיבי

טויוטה קורולה  C-HR  (יש גם גרסה היברידית) מגיעה עם מערכת בטיחות בסיסית מצוינת כסנדרט: מערכת בלימה אוטונומית, תיקוני הגה, מעבר אוטומטי בין אורות גבוהים ואורות דרך, התרעות בעת סטייה מנתיב ללא איתות, התרעות על אי שמירת מרחק ועוד.

סיטרואן C3 – קטנה אבל חכמה מאד

המיני המתוקה הזאת מגיעה כמו גדולה, עם מערכת בטיחות שלרוב לא מוצאים בדגמים קטנים ויחסית זולים (למעט בדגמי הקיה פיקנטו).

היא מציעה מערכת התרעה על נדידה בין נתיבים, שמירת מרחק, מצלמה לתיעוד הנסיעה (!) וזיהוי תמרורים (!). נכון, מדובר במערכת פאסיבית שרק מזהירה, אבל מחקרים מוכיחים שגם מערכת כזו עוזרת מאד במניעה של תאונות, והמחיר המצוין בהחלט שווה את כל החבילה.

נסיעה נעימה!

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

תגובות: 0

נגישות