רפורמת המדבקות התזונתיות: ראש הממשלה נתניהו חתם על תקנות המזון

רפורמת המדבקות התזונתיות: ראש הממשלה נתניהו חתם על תקנות המזון

שר הבריאות בפועל, הרי הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, חתם היום על תקנות סימון מזון, וזאת לאחר שיעקב ליצמן פינה את מקומו על רקע משבר עבודות הרכבת.

כזכור, התקנות מחייבות את יצרני המזון ואת יבואני המזון לסמן במדבקות אדומות את מוצרי המזון בהתאם לכמויות הסוכר, המלח והשומן – וזאת בהתאם לכמויות שקבע משרד הבריאות.

לפי התקנות, מדובר בתהליך של 3 שנים, כאשר בכל אחת משלוש הפעימות הרף המרבי של המלח, הסוכר והשומן יירד.

בנוסף, בצד האחורי של האריזה יהיה תרגום של מספר הכפיות שמכיל המוצר, לצד הכיתוב המספרי (ההצעה המקורית הייתה לצייר כפיות סוכר, אך בעקבות לחצים הוחלט רק לכתוב זאת ללא איור גרפי).

לפני שעזב ליצמן את תםקיד שר הבריאות, הוא הספיק להופיע מול ועדת הבריאות של הכנסת ולהתחייב כי עד חודש מרץ הקרוב התקנות ייצאו לפועל.

כזכור, הן אמורות היו להיכנס לתוקף כבר בינוא רהקרוב, אך עיכובים ומריחות זמן הביאו לדחייתן.

אל הדיון בוועדה הזמינו יבואני המזון את נציג האיחוד האירופי, שאיים כי הרגולציה המחמירה תרחיק מישראל את יצרני המזון האירופיים וכתוצאה מכך תביא לעליית יוקר המחיה.

הוא ויתר המתנגדים אמרו כי מדובר בחקיקה קיצונית מדי, ואילו שר הבריאות לשעבר אמר כי מצב השמנת היתר בישראל גם הוא קיצוני, ולכן נדרשים צעדים קיצוניים.

כאמור, התהליך יהיה הדרגתי.

את המדבקות הראשונות נראה במרץ 2018, כאשר בשלב הראשון, כמות הסוכר / המלח / השומן שהמשרד יגדיר כמזיקים תהיה עדיין יחסית גבוהה.

זאת, משום שבמשרד מניחים שהיצרניות לא יספיקו או לא ירצו בשלב הראשון להפחית משמעותית את הרכיבים המזיקים, וגם הצרכנים זקוקים לזמן הסתגלות.

רק בסוף 2020 נזכה לראות את השלב האחרון של התהליך, אך בינתיים כל יצרניות המזון המובילות נוקטות מהלכים כדי להתאים עצמן לדרישות החדשות, החל מאסם שהשיקה כבר לפני כחצי שנה את סדרת הפלוס התזונתי ועד סופר-פארם שהשיקה מגוון מוצרים תחת המותג לייף ו-wellness כשהם מופחתי סוכר ושומן.

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות