רוצה להשתלב בעולם ההייטק? הכתבה הזו בשבילך

רוצה להשתלב בעולם ההייטק? הכתבה הזו בשבילך

סטודנט שרוצה להשתלב בעולם ההייטק צריך להבין מה מאפיין את המקצועות השונים ולבחור מסלול לימודים רלוונטי. בנוסף, כדאי לו להכיר את שיטות הגיוס הנפוצות של חברות הטכנולוגיה הגדולות בישראל

תוכן מקודם

השכר הממוצע הגבוה בהייטק והתנאים המעולים של עבודה בחברות הגדולות קורצים להרבה סטודנטים שמעוניינים ללמוד את התחום.

לפי נתונים שפורסמו בחודש ינואר 2017, השכר הממוצע עומד על כ-24 אלף שקל בחודש והוא צפוי לעלות לאורך השנה בעוד 3.2%. כמו כן, הוותק הממוצע של עובדי הייטק הוא 7.7 שנים בלבד, כאשר לשם הלוואה הוא מגיע עד 10 שנים בתעשייה המסורתית.

עם זאת, לא רבים יודעים מה צריך לעשות כדי להשתלב בענף ומהם בכלל לימודי הייטק.

כדי לענות על השאלות האלה צריך להגדיר את התחום ואת המאפיינים שלו: מבחינת רוב האנשים מדובר בתחום כללי של מחשבים ואינטרנט. מנגד, לפי סיווגי ענפי כלכלה של הלמ"ס, כולל הענף ייצור מכונות למשרד, ייצור רכיבים אלקטרוניים, ייצור ציוד תקשורת וציוד לבקרה ופיקוח ועוד.

במילים אחרות, מה שחשוב לדעת לפני שמצטרפים למסלול לימודי הייטק הוא שניתן לבחור בין תוכנה וחומרה. ענפי ההייטק מגוונים וכמעט כל סטודנט יכול למצוא תחום שעולה בקנה אחד עם היכולות ומוקדי העניין שלו.

מה ההבדל בין מקצועות ההייטק?

יש כמה דרכים לאפיין את מקצועות ההייטק. הדרך הטובה ביותר היא לבצע חלוקה לפי תחומים ולבחון את הקורסים שנכללים בהם.

בתחום של רשתות, תחזוקה, אבטחת מידע ובסיסי נתונים, לדוגמה, לומדים על ניהול רשתות תקשורת ותשתיות ענן ועל Big Data.

לעומת זאת, בתחום התכנות לומדים על פיתוח מובייל ושפות JAVA או תכנות.NET , ואפשר גם ללמוד Full Stack או QA. לחילופין, קיימים מסלולי לימוד ספציפיים שבהם קורסי מובייל, תכניות לימוד לשיווק באינטרנט וקורסים לבעלי רקע.

עוד דרך לאפיין את מקצועות ההייטק היא לפי מוסדות לימוד. בניגוד למקצועות אחרים בשוק החופשי, בענף ההייטק אין שום בעיה להשתלב בתחום בלי תואר ראשון שמוכר על ידי המל"ג וניתן לעשות זאת גם בעקבות קורסי הכשרה קצרים וספציפיים.

לכן, בשנת הלימודים תשע"ו (2015-2016) היו בישראל 6,676 סטודנטים לתואר ראשון במתמטיקה, סטטיסטיקה ומדעי המחשב, אך לצדם עוד כמה אלפי סטודנטים במכללות פרטיות שמעניקות תעודת מקצוע.

איך מוצאים עבודה בהייטק?

לימודי הייטק הם כמובן רק השלב הראשון בתהליך הארוך של השתלבות באחד הענפים הכי מבוקשים בעולם. מיד אחרי הלימודים צריך להתחיל לחפש עבודה, לשלוח קורות חיים ולצבור ניסיון. הניסיון הוא פקטור משמעותי בשכר והוא עשוי להזניק אותו בעשרות אחוזים.

מצד שני, החברות הטכנולוגיות נלחמות על עובדים טובים וזה פועל לטובת סטודנטים שמסיימים לימודי הייטק בהצלחה.

רוב החברות בישראל פועלות בתחומי טכנולוגיות המידע, דיגיטל מדיה ושירותים, ולכן בעלי תואר אקדמי כללי לא תמיד עומדים בתנאי הקבלה. לעומתם, מי שמסיים לימודי הייטק במסלול מקצועי של תכנות או QA דווקא מקבל יתרון ועדיפות.

מבחינה מעשית, אפשר להשתלב בעולם ההייטק באמצעות לוחות דרושים וחברות השמה. זהו מקור גיוס מרכזי של חברות טכנולוגיה ודרך אפקטיבית להראות נוכחות.

במקביל, כדאי להישאר ערניים להצעות עבודה שמגיעות מחברים, קרובים ובני משפחה. מעל 42% מהמגויסים לחברות הטכנולוגיה מגיעים בשיטה המכונה "חבר מביא חבר" ואין סיבה לוותר על האפיק הזה. לצורך השוואה, רק 36% הגיעו מחברות השמה, 22% מגיוס דרך הרשתות החברתיות, 14% ממקורות אחרים (חיפושים בגוגל, עמודי משרות באתרי החברות וכן הלאה) ו-12% מלוחות דרושים. 

תגובות: 0

נגישות