איך להגדיל את ההכנסה הפנויה?

איך להגדיל את ההכנסה הפנויה לאור הוצאות המחיה של משפחה ממוצעת?

הוצאות על מגורים, קניות, נסיעות, פנאי ובילויים קובעות את רמת החיים של המשפחה הממוצעת במעמד הביניים בישראל. מעקב אחר ההוצאות וההכנסות מסייע לנהל את התא המשפחתי בצורה טובה יותר ולהימנע מצבירת חובות

איך להגדיל את ההכנסה הפנויה

תוכן מקודם

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יחד עם נתוני משרד הכלכלה, משפחה ישראלית במעמד הביניים של שני הורים בגילאי 35-45 ועם 3 ילדים בגילאי 3, 7 ושנה מוציאה בממוצע 16,000 ש"ח בחודש.

בתוך הרכב ההוצאות הזה נכללים כ-5,000 ש"ח דמי שכירות או משכנתא לדירת 4 חדרים בפריפריה, גנים ומשפחתון, קניות בסופרמרקט, הוצאות דלק ואחזקת רכב, תשלומי ארנונה ומים, הוצאות חשמל וגז, הוצאות תקשורת עם סלולרי ואינטרנט וביטוחים משלימים.

אם לוקחים בחשבון שההכנסה החודשית נטו של אותה משפחה עומדת על 16-17 אלף ש"ח בחודש, מגלים פערים קטנים מאוד ביכולת הגמישות.

במילים אחרות, רוב המשפחות במעמד הביניים לא מצליחות לחסוך כסף. המחיה הממוצעת של המשפחה רק עולה עם השנים והרבה הורים מוצאים את עצמם מתמודדים עם חובות.

באילו סעיפים ניתן לחסוך?

חישוב גס של הוצאות משפחה ממוצעת בארץ במעמד הביניים מחייב התייחסות לסעיפים מסוימים בנפרד.

ראשית, יש לזכור שמלבד שכר דירה או משכנתא נכללים תחת הוצאות מגורים גם סעיפי ביטוח משכנתא, ביטוח מבנה ותכולה, ועד בית וכמובן תחזוקה, תיקונים וריהוט. כל אלו יחד עשויים להזניק את הוצאות המחיה בעשרות אחוזים, גם בקרב בעלי בתים וגם אצל שוכרי דירות.

שנית, הוצאות מחיה וקניות שוטפות הן פונקציה של איכות חיים. כל המשפחות משלמות על קניות בסופר, במכולת או בשוק, אבל רק חלקן גם משלמות על ביטוח בריאות פרטי, טיפולי שיניים וייעוץ מקצועי.


הבדלים בין שכבות ביניים ושכבות עליונות ניתן גם לזהות בנוגע להוצאות על טיפול בילדים, חוגים ותנועות נוער ודמי כיס.

דווקא הקטגוריה של הוצאות פנאי ובילויים פחות משפיעה על עלויות המחיה מכפי שנהוג לחשוב. רוב האנשים במעמד הביניים מקדישים למופעי תרבות וספורט פחות או יותר את אותו התקציב, וזה המצב גם בנוגע להוצאות על תחביבים, פעילויות עם הילדים וחופשות בחו"ל.

למה לשנות את המשכנתא?

ברמה המעשית, המשמעות של הנתונים ושל הוצאות המחיה היא שיש צורך בהתאמות מבחינת כמות ההכנסות וההוצאות של המשפחה הממוצעת.

אחת הדרכים הפשוטות ביותר לצמצם את ההוצאות היא למחזר משכנתא ראשונה ולשפר את תנאי ההחזר. מי שכבר יש בבעלותו דירה והלוואת משכנתא חייב להביא בחשבון את תנאי השוק המשתנים. עליו להגיב לשינויים אלו באמצעות מחזור משכנתא ולהישאר עם אצבע על הדופק.

שינוי קל של כמה אחוזים בודדים בהחזרי המשכנתא החודשיים משפר בצורה דרמטית את איכות החיים של המשפחה הממוצעת. הוא מפנה מקום בתקציב להוצאות חיוניות ומאפשר לשמור על רמת חיים מסוימת בלי צורך בהגדלת ההכנסות.

תגובות: 0

נגישות