המדריך לחסכן: כך תתכננו את התקציב החודשי של הבית - פואנטה

המדריך לחסכן: כך תתכננו את התקציב החודשי של הבית

בשביל לתכנן תקציב חודשי למשק הבית, יש להגדיר את ההוצאות וההכנסות ולדעת מה משפיע עליהן. הכי נוח לעשות זאת בטבלת אקסל פשוטה. הנה המדריך המלא

(תוכן מקודם)

ניהול משק בית מאפשר לדעת מה ההוצאות, מה ההכנסות ומה הפער ביניהן. בעזרת שמירה על תקציב חודשי מאוזן אפשר להימנע מחובות ותשלומים מיותרים ולחסוך כסף לעתיד הקרוב והרחוק. לחילופין, ניהול התקציב יכול להתאים למי שמתכנן לקחת הלוואות מיידיות ורוצה לדעת מה הדרך המשתלמת ביותר להחזיר אותן.

הדרך לתכנן את התקציב החודשי של הבית היא להתייחס להכנסות וההוצאות של כל משק הבית – ולא רק שלכם. יש לשמור על אחידות באיסוף הנתונים ולהיעזר בדוחות שמגיעים מדי חודש מהבנק, מחברת הביטוח, מחברות כרטיסי האשראי ועוד. במקביל, רצוי לאסוף את תלושי השכר או דיווחי המס לעצמאיים ולהפריד בין הוצאות העסק (במידה ויש כזה) והבית.


אילו הכנסות נכנסות לאקסל?

מגוון כלים דיגיטליים עומדים לרשותנו בתכנון התקציב החודשי של הבית. בשלב הראשון עלינו לפתוח קובץ אקסל חדש, להקדיש בתוכו עמודה להכנסות ולבחון כמה כסף נכנס למשק הבית. ההכנסות מורכבות משכר מעבודה או מקצבת פנסיה, מקצבאות ותמיכה מהממשלה, מהכנסה משכירות, ממתנות ובונוסים ומכל תמיכה אחרת כמו דמי מזונות, מלגות, סיוע כלכלי מהמשפחה וכן הלאה.

רצוי לנצל את ההזדמנות של תכנון התקציב החודשי כדי לבדוק כמה באמת עולה לנו לנהל את הכסף. לתוך עמודה נפרדת באקסל מומלץ להכניס סעיפי חיסכון, השקעות וניהול כספים ולבדוק מה הסכומים שאותם אנו מפקידים באופן קבוע לחיסכון, לניירות ערך או לחיסכון פנסיוני פרטי. כמו כן, יש להתייחס להחזרי הלוואות וחובות ולריביות על המינוס.

חלוקת הוצאות לקטגוריות – כך עושים זאת

הדרך לחיסכון עוברת בחלוקת הוצאות לקטגוריות. מחקרים מראים שזו השיטה היעילה ביותר להדק את החגורה, כי כך ניתן לדעת לאן הולך הכסף. הקטגוריות השכיחות שיעזרו גם לכם בתכנון הראשוני הן של הוצאות מגורים, הוצאות מחיה וקניות שוטפות, הוצאות נסיעה ורכב והוצאות פנאי ובילוי.

עם זאת, בכל קטגוריה יש סעיפים שונים שאליהם צריך להתייחס בנפרד. תחת הוצאות מגורים תרצו לבדוק שכר דירה/משכנתא, ועד בית, ארנונה, חשמל, מים, גז, חבילת שירותי תקשורת ואינטרנט והוצאות תיקונים, תחזוקה וניקיון. תחת הוצאות מחיה וקניות כדאי להפריד בין אוכל ומוצרי צריכה לבית לבין הוצאות על בריאות וביטוחים, חינוך וטיפול בילדים וביגוד וטיפוח.

לשם השוואה, בקטגוריית הוצאות נסיעה ורכב נכללים סעיפי ביטוח, תחזוקה, תיקונים ודלק ותחת הוצאות פנאי ובילוי יש סעיפים נפרדים למופעי בידור, מנוי לחדר כושר, חופשות וכן הלאה.
ניהול נכון של האקסל יאפשר לכם לזהות האם קיים פער בין הכנסות והוצאות ולבצע את ההתאמות הנדרשות. לאחר מכן, כל שעליכם לעשות הוא להמשיך לעדכן את האקסל ולנהל את משק הבית בדיוק כמו עסק מצליח.


תגובות: 0

נגישות