השקל חזק, הדולר, היורו והפאונד נחלשים - מה אתם יכולים להרוויח מזה? - פואנטה

התחזקות השקל: הדולר, היורו והפאונד נחלשים – מה אתם יכולים להרוויח מזה?

הצרכנים הישראלים אוהבים קניות אונליין ואוהבים חופשות – ואת שני הדברים האלה הם יכולים להשיג עכשיו בפחות כסף בזכות התחזקות השקל. הצצה במספרים

השקל נמצא בשיא, וכאשר הדולר חלש, האירו חלש והפאונד בשפל. בזכות התחזקות השקל, הצרכנים הישראלים יכולים לרכוש יותר מוצרים בפחות כסף. ולא רק מוצרים – גם חופשות. כמובן. אמנם, אין לדעת אם המטבעות הללו לא ייחלשו עוד יותר ביחס לשקל, אבל מי שלא רוצה לקחת סיכון, יכול להזמין כעת מוצרים, למשל באמזון בריטניה, ב-NEXT או באסוס, וליהנות ממחיר אטרקטיבי, וזאת במיוחד כעת כאשר מוצעים מבצעי סוף העונה.

ככלל, השקל משלים מהלך התחזקות של 7% מתחילת השנה מול סל המטבעות, והוא כיום בין המטבעות החזקים בעולם. במהלך היום שער הדולר הגיע אל פחות מ-3.50 שקלים לשקל – מה שמהווה פריצה של חסם פסיכולוגי משמעותי. גם האירו נסחר כבר בפחות מ-3.9 אירו לשקל.שימו לב מה קרה למטבעות העיקריים בשנה החולפת. הדולר מפגין את הירידה הצנועה ביותר, האירו ירד בחדות מול השקל והפאונד (ליש"ט) פשוט צנח.

מה קרה לשערי המטבעות מול השקל בשנה החולפת? 26.72018-26.7.2019

שער הדולר שער היורו שער הפאונד כתר נורווגי כתר שוודי שער הין
שיעור הירידה

3.85%-

7.94%- 8.72%- 8.80%- 10.16%- 1.64%-
שער נוכחי 3.526 3.925 4.383 0.404 0.372 3.243

כאשר מסתכלים על התהליך באופן גרפי, אפשר לקבל התרשמות אפילו ברורה יותר מהמגמה לאורך זמן. אלה הנתונים מתוך אתר בנק ישראל:

עד כמה שווה לקנות מט"ח היום?

חודש אוגוסט הוא חודש שבו היציאה לחופשות בחו"ל בעיצומה, ואנשים שואלים את עצמם איזה כרטיס אשראי הכי משתלם בחו"ל, האם משתלם להוציא כסף בכספומט בחו"ל או איפה כדאי לקנות יורו, פאונד או דולר. התשובה היא שכדאי לקנות כעת מט"ח יותר מאי פעם. למעשה, גם מי שיקנה כעת מט"ח שלא לצורך שימוש מיידי יוכל להרוויח, במיוחד אם למשל הוא מתכנן טיסה אפילו בעוד מספר חודשים.

שימו לב לנתונים שקיבלנו מדואר ישראל לגבי עלויות החלפת מט"ח לפני שנה והיום:

כמה אנחנו מרוויחים מהתחזקות השקל? עלות המרת מט"ח בבנק הדואר לפני שנה והיום

כמה עלה 1000 דולר לפני שנה כמה עולה היום 1000 דולר כמה הרווחנו?
דולר 3,660 שקל 3,520 שקל  140 שקל
יורו 4,260 שקל 3,920 שקל  340 שקל
ליש"ט 4,810 שקל 4,380 שקל  430 שקל

עד מתי שקל חזק?

מובן שאיש אינו יכול להשיב אם ומתי ישובו הפאונד, האירו והדולר להתחזק אל מול השקל, אבל אפשר רק להניח שמצבו של הפאונד למשל לא יכול להשתפר פלאים בתקופה המיידית, גם אם הוא יתחזק מעט. הסיבות להיחלשות הפאונד הבריטי, הנמצא בשפל של שנים, היא החשש מברקזיט ללא הסכם בעקבות בחירתו של בוריס ג'ונסון לראש הממשלה. מהלך כזה יערער את הכלכלה הבריטית.

ומה לגבי הדולר? יש הרבה חשיבות למדיניות של בנק ישראל, ובמקביל כמובן התרחשויות בכלכלה האמריקנית. בארה"ב צופים הורדת ריבית ראשונה מזה כעשור, ואילו כאן תיתכן התערבות של בנק ישראל. הנבואה כמובן ניתנה לשוטים, אבל לא מופרך להניח שהשקל יישאר מטבע חזק לפחות בעתיד הנראה לעין.

לקנות או לא לקנות?

כמובן, ההמלצה שלנו תמיד בפואנטה היא לא לקנות סתם, לא לפוצץ את הבית במוצרים שאתם לא צריכים ולא לבזבז כסף שאין לכם, אבל אם יש מוצרים שאתם עוקבים אחריהם הרבה זמן באתרים שונים, ובמיוחד אם מדובר במוצרים יקרים (לא במוצר שעולה 5 פאונד והמשלוח שלו עולה יותר) – זה כנראה זמן טוב לרכוש אותם.דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
תגובות: 0

נגישות