נוסעים בירוק: תרבות נסיעה אקולוגית

נוסעים בירוק: תרבות נסיעה אקולוגית

נסיעה שיתופית היא לא רק פתרון אקולוגי שמסייע להפחתת זיהום האוויר, אלא גם מסייעת בהפחתת הוצאות הנסיעה

צילום: שאטרסטוק

תוכן מקודם

מאת: לירון ויגודסקי

איכות הסביבה באופן כללי, ואיכות האוויר שאנחנו נושמים באופן ספציפי, לא נמצאים בראש מעיינינו ביום-יום. זאת, למרות שהם משפיעים עלינו בכל רגע נתון.

זיהום האוויר שסביבנו אחראי ללמעלה ממאה מחלות ופגיעות, וברחבי העולם מתים מדי שנה כשניים וחצי מיליון בני אדם משבץ מוחי שמקורו בזיהום. "זיהום האוויר ממשיך לגבות מחיר יקר מבריאות האוכלוסייה”, נכתב בדו״ח ארגון הבריאות העולמי שפורסם לפני כשנה. ״לשם שמירה על הבריאות, האוכלוסייה חייבת לנשום אוויר נקי. על מדינות העולם לפעול במהירות למיגור זיהום האוויר.

הפתרונות קיימים וכוללים טיפול בפסולת מוצקה, עידוד שימוש בתחבורה ציבורית, הפחתת השימוש בדלקים ועידוד חלופות אנרגיה ממוחזרות”.

ישראל, כך על פי הדו״ח, ממוקמת גבוה ברמת זיהום האוויר. הדו״ח, המבוסס על ממצאים שדווחו מאלפי תחנות ניטור ברחבי העולם, מיקם את ישראל במקום 40 – אחרי מרוקו (39) ולפני דרום אפריקה (41), אך במיקום נמוך משמעותית ביחס למדינות מערביות כמו ניו זילנד, איטליה, ספרד, ארה״ב וקנדה.

זאת ועוד, ישראל נמצאת במקום הראשון בדירוג הצפיפות בכבישים מבין כל המדינות המפותחות (נכון לסוף 2015), כך על פי דו״ח ה-OECD.

החקיקה הירוקה כבר כאן

ברחבי העולם המערבי כבר נוקטות ממשלות ועיריות צעדים נקודתיים רחבי היקף ואף מתכננות מהלכים עתידיים, שנועדו להפחית את רמות הזיהום בקרבן.

כך למשל, בחודש שעבר הכריזה בריטניה על איסור נהיגה במכוניות מבוססות בנזין או דיזל בכבישי הממלכה החל מ-2050 ומכירתן תיפסק עשר שנים מוקדם יותר.

ומה אנחנו כבני אדם פרטיים יכולים לעשות?

הדרך הטובה ביותר להימנע מלהשאיר טביעות-רגל פחמניות היא ללכת לכל מקום, אבל כיוון שבארצנו החמה ובקצב החיים שלנו זו לא ממש אפשרות, יש לחפש אחר פתרון אקולוגי מספק מסוג אחר.

בכל מקרה, זה הצעד הראשון.

1. לכו ברגל

אם יש לכם זמן פנוי ואתם לא נורא ממהרים, השתדלו לא להזיז את הרכב ליעדים קרובים. צאו מתוך נקודת הנחה שלמנוע לוקח כמה דקות להתחמם כראוי ולעבוד ביעילות, ובינתיים בעיקר ישרוף דלק וייצר זיהום גדול יותר מאשר בנסיעה ארוכה.

2. נסיעות שיתופיות

אפליקציות מסוגים שונים צצות חדשות לבקרים, כמה מהן יכולות לחסוך לכם עלויות ובו-זמנית להקטין את הפגיעה באיכות הסביבה.

הרעיון מאחורי אפליקציות לעידוד שיתוף נסיעות (Ride Share), וקיימות כמה כאלו, הוא שבכל מכונית שנמצאת על הכביש יהיה לפחות עוד בן-אדם אחד.

כיום, גם בישראל, חלק מחברות הביטוח כבר ממציעות אופציה לכיסוי שיתוף נסיעות כחלק מפוליסת ביטוח החובה לרכב.

3. קרפול

אפשרות דומה אך מעט שונה היא הקרפול (Carpool), במסגרתה מתארגנים אנשים שנוסעים בבוקר לאותו המקום.

זה יכול להיות לבית הספר או לעבודה, ואתם יכולים לקבוע זמן קבוע ולהגדיר את מספר האנשים שאתם מוכנים לקחת בכל פעם, כמו גם להחליט על נהג חלופי או רוטציה כללית.

לצד הפחתת פליטת חומרים מזיקים לאוויר, תחסכו כסף על ידי חלוקת עלות הדלק ואולי אפילו תכירו חברים אקולוגיים חדשים.

יש לקוות שבשונה מהשירות הממשלתי, Gov.PickApp, שהושק לפני שנתיים ונסגר לאחר שרק 350 עובדים נרשמו לאפליקציה, אלו בשוק הפרטי יזכו למספר משתמשים הרבה יותר משמעותי.

4. כלי רכב חשמליים

בשנים האחרונות נרשם גידול בשימוש בכלי-רכב חשמליים, שבין יתרונותיהם ניתן למנות כמובן את איכות-הסביבה ואת האפשרות לנוע ממקום למקום באופן בטוח, מהיר וחסכוני במיוחד.

מנוע חשמלי מנצל את ׳הדלק׳ בצורה הרבה יותר טובה, אך כפי שלמדנו מסיפור חברת ׳בטר פלייס׳, לא הכל פשוט. זה נכון שכולנו יכולים לטעון את המכונית משקע חשמלי ייעודי בביתנו, אך מה נעשה אם הגענו לסוף הסוללה ואנחנו באמצע שום מקום? מכוניות חשמליות הן עדיין אתגר שעומד בפני המהנדסים, אבל אם לשפוט לפי 600 אלף ההזמנות ל׳טסלה: מודל 3׳ שעוד לא עלתה על הכביש, השינוי בתחום קרוב מאי פעם.

העתיד

יש עוד צעדים רגולטוריים, טכנולוגיים וגם חינוכיים שונים עד שעולם התחבורה כולו יהפוך לירוק.

בישראל, לדוגמה, למעלה מ-500 חברות לוקחות חלק במהפכה הדיגיטלית של תעשיית הרכב, ושמן של חברות כמו אינטל ומובילאיי ישראל מוזכרים בנשימה אחת עם חברות רכב בינלאומיות.

עד שכולנו נזכה לנסוע במכונית אוטונומית שתבוא לקחת אותנו בכל רגע נתון, אנחנו יכולים לנסות לבצע כמה צעדים או שינויים בחלקת האלוהים הקטנה, ובתקווה גם הירוקה יותר, שלנו.

מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות