אין מסיחים בשעת הנהיגה: על הסחות דעת והמחיר שלהן - פואנטה

אין מסיחים בשעת הנהיגה: על הסחות דעת והמחיר שלהן

דווקא ברכב, בזמן בו אנו אמורים להיות מרוכזים, נהגים רבים מתפתים לפעולות שונות אשר מסיתות את תשומת הלב מהנהיגה. כך הם מסכנים את עצמם ואת הסביבה. מהם אותם גורמי סיכון וכמה הם משפיעים עלינו?

(תוכן מקודם)

מאת: יובל בנר

נהיגה ברכב היא פעולה אשר לכאורה אמורה להיות פשוטה. צריך ערנות, הבנה של חוקי התנועה, מעט סבלנות וזה מספיק, לא? אז לא, רחוק מכך. כאשר אדם מתיישב מאחורי ההגה, יש אינספור הסחות דעת, חיצוניות ופנימיות, אשר גורמות לנהג להסיט את מבטו מהכביש פעם אחר פעם, לכמה שניות אמנם, אך במקרים מסוימים זה יותר ממספיק כדי לחולל תאונה. בעצם, מה שהכי חשוב לדעת, היא שלא פחות מ-93% מתאונות הדרכים נגרמות כתוצאה מהגורם האנושי. כלומר, טעויות שאנחנו עושים בזמן הנהיגה על הכביש. כ-16% מהתאונות הקטלניות ו-20% מהתאונות המלוות בפציעות קשות קשורות בהסחת דעת של הנהגים. מאות אנשים נהרגים בכל שנה בתאונות דרכים, ומאות נפצעים.

מעבר לפן הבטיחותי או לפגיעות גוף, יש גם פן כלכלי. גם לתאונות קלות יחסית יש משמעות, והנזק אמנם מכוסה ברובו על ידי ביטוח לרכב, אך תשלומים נוספים כגון עלייה בפרמיה העתידית או השתתפות עצמית עדיין חלים על המבוטח.

לכן, אפילו אם המהירות נמוכה והפגיעה שעלולה לקרות היא לכאורה מינורית, עדיף להתרגל ולהימנע מהסחות דעת בנהיגה לחלוטין.

אם כך, מהן הסחות הדעת הנפוצות ביותר ומה ניתן לעשות כדי להימנע מהן עד כמה שאפשר? בבקשה.הסמארטפון

מחקרים מראים שהשימוש בטלפון נייד מעלה משמעותית את הסיכון לתאונה. דיבור בטלפון נייד מעלה את הסיכוי לתאונה בכ-30%, ואילו פעולה מורכבת כגון חיוג או כתיבת הודעה כבר מעלה את הסיכוי ל-300%. הנתונים האלה לא יפתיעו כלל את מבצעי פעולות אלה בזמן נהיגה. סטייה מנתיב, התקרבות לרכבים אחרים או פספוס של פנייה קורים תכופות למשתמשים בנייד.

כדי לצמצם את התופעות הללו, יש כמה אפשרויות: ניתן להתקין אפליקציה שמבטלת אפליקציות אחרות בזמן נהיגה, להשתמש במכשיר יעודי לניווט או פשוט ללמוד להניח אותו בצד ולהתעלם.

אין ברירה, חייבים ללמוד להניח את המכשיר בצד בנהיגה.

הסחות שמקורן ברכב

תפעול הרדיו, המזגן, חלונות, טמפרטורה, נורות אזהרה או אפילו בלאגן וחפצים מיותרים ברכב מסיחים את דעתנו מהנהיגה. חיפוש אחר דבר מה שנפל לך ברחבי האוטו בזמן נהיגה מעלה את הסיכוי לתאונה ב-900%! לכן, לפני תחילת הנסיעה, פשוט לדאוג שפנים הרכב מסודר, תחנות הרדיו שלך נמצאות בזיכרון ושכל המערכות פועלות כשורה כדי שהסחות כגון אלה לא יגרמו לך להסיט את תשומת הלב מהנהיגה.

הסחות פיזיות

עייפות, רעב, חשקים או שיעמום, בהחלט עלולים להטריד את הנהג. לכן, מומלץ לעלות על ההגה לאחר מנוחה, אף פעם לא אחרי ארוחה כבדה ובאופן כללי במוכנות נפשית לביצוע מטלת הנהיגה. ניתן להכין מוזיקה טובה קודם ליציאה לדרך או פודקאסט בנושא מעניין, העיקר להתרכז בנהיגה.

ילדים

ילדים ברכב הם מקור בלתי נדלה להסחת דעת בעת הנהיגה. כאשר הם גדלים המצב פשוט הרבה יותר והם אפילו יכולים לעזור בתפעול טלפון או הרדיו תוך כדי הנסיעה, אך עם ילדים קטנים המצב מסובך יותר. ראשית, כדאי לנסות ולהימנע מנסיעות ארוכות עם פעוטות לבד ברכב. בגילאים קטנים עדיין לא ניתן להסביר את חשיבות הריכוז בנהיגה ועוד יותר קשה לשכנע הורה שמה שקורה עם הילד במושב הבטיחות פחות חשוב כרגע. לכן, חשוב להבין את הסיכון שבהסטת המבט מהכביש ולזכור שגם כאשר הילדים במושב האחורי, פעולת הנהיגה היא החשובה ביותר כרגע ולא שום דבר אחר.

לסיכום, אין תרופת פלא שתמנע הסחות דעת בזמן נהיגה. מה שחשוב זו המודעות של הנהג לעצם הבעיה, וההבנה שזה המפתח שלו למנוע את התאונה הבאה. חשוב לאמץ הרגלים שיצמצמו למינימום את הסחות הדעת ויאפשרו לנהג למנוע, לבטל ולהתעלם מכמה שיותר הסחות דעת בזמן הנהיגה.

נסיעה טובה.מאמרים אחרונים
1
נגישות