בעד ונגד רכב חברה

בעד ונגד רכב חברה

הטבה מסוג רכב חברה קורצת לשכירים במשק, אבל מסתבר שיש לה גם לא מעט חסרונות. מה עומד מאחורי רכב חברה ומתי שווה להשתמש בו? הנה כל התשובות

תוכן פרסומי

המושג "רכב חברה" מתאר הטבה שניתנת על ידי מקומות עבודה מסוימים לשכירים בתפקידים בכירים. תנאי עבודה נלווים מן הסוג הזה משמשים לגיוס ושימור עובדים, לשיפור המוניטין של החברה וליצירת אווירה אקסקלוסיבית. מבחינת המעסיק, הרכב משמש כלי עבודה ואמור לסייע לעובד להגיע לפגישות ולהציג ביצועים מסוימים.

מנגד, הקצאת רכב חברה לעובדים גם מגלמת חסרונות מסוימים. הבעיה היא שרוב העובדים לא מכירים את החסרונות של רכב חברה ולכן הם פוגשים בהם רק בשלבים מאוחרים. סקירה יסודית של הנושא יכולה לסייע לעובדים שמתלבטים האם לקבל רכב חברה ולמעסיקים שרוצים לדעת האם מדובר בהטבה משתלמת.

היתרונות של רכב חברה

קודם כל, כדאי להכיר את היתרונות של חוזה עבודה שכולל בתוכו אפשרות לקבל רכב צמוד מהמעסיק. מדובר ברוב המקרים על רכב חדש שמשפר את איכות החיים ויכול לשמש גם את בני המשפחה. הרכב עומד לרשות העובד לכל אורך שעות היום, בחופשות ובחגים ומחליף את הצורך בהוצאה גבוהה וחד פעמית על רכישת רכב פרטי.


בנוסף, העובד חש פחות אחריות על הרכב והוא מקבל הטבות בדלק. במסלולי ליסינג תפעולי אחראי המעסיק על הטיפול ברכב והעובד לא צריך לבקר במוסך בעצמו. העובד גם יכול להחליף את הרכב אחת למספר שנים ולנסוע כל הזמן על רכב חדש משלו. הקצאת הרכב לא תלויה בכמות הקילומטראז' שעושה העובד ואין עליה הגבלה. כתוצאה מכך, העובד גם לא סופג את ירידת הערך ואת הבלאי של הרכב. המשמעות היא חיסכון מצטבר של מאות שקלים בחודש על תחזוקה וטיפולים.

החסרונות של רכב חברה

הטבת רכב מגולמת בשכרו של העובד. רכב חברה מפחית את הברוטו החודשי של העובד ולכן הוא לא תמיד משתלם. הדרך הנכונה להחליט האם לקחת רכב חברה היא לבדוק את שיעורי המס ביחס לגובה המשכורת. הכדאיות גדלה כאשר קבלת הרכב לא כפופה לויתור על זכויות סוציאליות, או במקרים בהם המעסיק מגלם עבור העובד את שווי השימוש.

העובד צריך לבדוק מה השכר החודשי עליו הוא נדרש לוותר במטרה לקבלת רכב חברה. יכול להיות שעלות השימוש ברכב פרטי תהיה יקרה יותר גם בהשוואה לקיזוז הצפוי במשכורת, אך חשוב לבחון כל מקרה לגופו. נקודת האיזון נקבעת לפי סוג הרכב, גובה המס השולי, גובה המשכורת ושאר התנאים הסוציאליים. במקביל, כדאי לעבוד לבדוק מה שווי אחזקת רכב פרטי במידה והשימוש בו יהיה זהה.

לסיכום, בשביל לדעת האם שווה להסכים לקבל רכב חברה צריך להשוות אותו לאחזקת רכב פרטי. יש לבחון כל מקרה לגופו ובמידת הצורך לערב חשבי שכר.

עוד כתבות מעניינות בפואנטה:מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות