לקרוא ולשמור על הכסף שלכם: כיצד לחסוך בהוצאות הרכב

לקרוא ולשמור על הכסף שלכם: כיצד לחסוך בהוצאות הרכב

הוצאות רכב ממש לא מסתיימות בהוצאות על הדלק. האחזקה השוטפת והביטוח משמעותיים אפילו יותר – אז מה חשוב להביא בחשבון?

הדרך לחסוך בהוצאות הרכב עוברת דרך חברת ביטוח ישירה
איך לחסןך בהוצאות הרכב?

תוכן מקודם

מאת: זאב נחמנזון

מחירי הדלק בישראל הם מהגבוהים בעולם ובמגמת עלייה מתמדת. כשכמעט בכל בית בישראל יש לפחות רכב אחד ובכ-25 אחוזים ממשקי הבית יש גם רכב שני – ברור שמדובר בהוצאה משמעותית עבור לא מעט בתי אב.

באופן מפתיע, רוב האנשים מתייחסים לעלויות הדלק כאל המרכיב העיקרי בהוצאות הרכב מהסיבה הפשוטה שההסתכלות היא חודשית – כמה כסף הוצאנו על דלק החודש. במקרים רבים התפיסה הזו שגויה – מכלול המרכיבים הנלווה להוצאות הדלק גבוה ממנו, ולא תמיד מקדישים לו את תשומת הלב הראויה.

את מחיר הדלק אנחנו לא יכולים לקבוע, אולם המחירים והשיקולים של שאר הגורמים המשפיעים על הוצאות הרכב שלנו, בהחלט יכולים להיות מנוהלים בצורה חסכונית עבורנו.

קניית רכב מתאים, רכישה של ביטוח רכב משתלם העונה על הצרכים הספציפיים שלכם, סוג הנהיגה ותחזוקה נכונה של הרכב עשויים להביא לצמצום מאד משמעותי, עד אלפי שקלים בשנה, להוצאות הרכב שלכם. ריכזנו מספר כלים והמלצות שכדאי להכיר וקל ליישם.

פרארי ויונדאי עומדות אותו זמן בפקק

בהתחשב בעובדה שרכב הוא הנכס השני שלנו בערכו – או הראשון אם אין דירה בבעלותנו – כדאי להבין היטב את ההוצאות הנלוות אליו. כמעט כל אחד יודע שנפח המנוע משפיע על צריכת הדלק, עלויות הרישוי והביטוחים, אך בבואכם לבחור רכב מומלץ להוסיף לחישוב גם את ערך הרכב ושווי השוק שלו.


משק בית ישראלי מחליף רכב בממוצע כל 3 עד 4 שנים, ובמדינה בה כל חודש נמסרים עשרות אלפי רכבים חדשים למכירה, ירידת הערך של רכבים משומשים היא יחסית גבוהה, וקשה יותר למכור אותם במחיר המחירון.

כך לדוגמא אם רכשתם רכב ב-100,000 ₪ ומכרתם אותו אחרי שלוש שנים בסכום של 70,000 ₪, ירידת הערך של הרכב עמדה על סך של 10,000 ₪ לשנה – סכום שאם פורטים אותו לחודשים הוא בהחלט נוכח בהוצאות השוטפות. בדרך כלל ככל שהרכב יקר ויוקרתי יותר ירידת הערך שלו תהיה גבוהה יותר. לכן במידה ואתם מתכננים לרכוש רכב, כדאי להתאים אותו לתכניות שלכם לשנים הבאות, ולא רק להסתכל על יכולת ההוצאה המיידית שלכם. נסו לקרוא ולקבל מידע רב ככל שניתן על שווי השוק, ביקוש וירידת הערך של הרכב.

ביטוח חובה, אבל איזה ביטוח?

פוליסת הביטוח הכרחית לשקט שלנו כנהגים ואין להקל ראש בחשיבותה. עם זאת, גם ברכישת ביטוח רכב יש דרכים לייעל ולחסוך, ולא מעט.

ראשית, חברות הביטוח הגדולות מציעות תנאים שונים וכיסויים מגוונים. כדאי לקרוא את התנאים והסכומים הרשומים בפוליסה ולשאול כבר במעמד המכירה הטלפוני את השאלות החשובות לכם. במידה ואין נהגים צעירים במשפחה, או אם אתם נהגים מצויינים עם עבר נקי מהפעלות של הפוליסה – תוכלו להוזיל את עלותה.

אך לבחירת חברת הביטוח עצמה תהיה השפעה על המחיר – כשאתם רוכשים את הפוליסה מחברת ביטוח ישירה אתם חוסכים מתווכים ועמלות מיותרות, וסביר להניח שההצעה שתקבלו תהיה גם טובה יותר. בנוסף – הביאו בחשבון איזה סוג ביטוח מתאים לכם: על ביטוח חובה, כשמו כן הוא – אין סיבה או דרך להתפשר.

מעבר לכך ניתן להתאים ביטוח מקיף או צד ג' בהתאם לשיקולי שווי הרכב, אופי הנהיגה השימוש ברכב ועוד.

ערך הרכב כערך בעליו

רכב מתוחזק חוסך כסף וכאבי ראש, לכן הדבר החשוב ביותר – הוא לשמור עליו. נהיגה נכונה חוסכת דלק ומונעת בלאי מיותר של חלקים ברכב.
האצות פתע, בלימות חירום, נהיגה פרועה וכיו"ב שוחקות את צמיגי הרכב, כמו גם את הבלמים והמנוע, ובנוסף מבזבזות דלק יקר.

התאימו את מהירות הנסיעה לאופי הכביש – נהיגה במהירות של 80 קמ"ש בכביש בינעירוני תביא לצריכת דלק מיטבית, וככל שהמהירות גבוהה יותר צריכת הדלק תעלה בהתאם. לאותו היחס ראוי הרכב שלכם גם כשזה מגיע לתחזוקה שלו – הקפידו לבצע טיפולים בזמן ולהחליף בלאי כשנדרש.

צמיגים מנופחים לפי הגדרות היצרן, טיפול מהיר בתקלות רכב שומרים על הערך שלו ומונעים נזק שעלול להצטבר ולתפוח בהמשך. אל תהפכו את רכבכם למחסן, כי העומס והמשקל משפיעים על ביצועי הרכב ועלויות הדלק.

והכי חשוב – סעו בזהירות ונהגו בבטחה, לחיים ולבריאות אין מחיר.

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה

חדש – כרטיס נטען של דואר ישראל עד 20,000 שקל
המחירים של ספוטיפיי (spotify) בישראל – מהנמוכים בעולם
נדמה לכם שאתם משלמים מעט על חבילת הסלולר? אפשר לשלם פחות

תגובות: 0

נגישות