האם כדאי לקחת רכב חברה? יש לכך לא מעט יתרונות, אבל גם חסרונות

רכב חברה – האם כדאי לקחת?

רכב על חשבון המעסיק הוא הטבה נפוצה שניתנת לעובדים במגזר הפרטי והציבורי. למרות שעל פניו נדמה שמדובר בדרך נוחה לשפר את תנאי ההעסקה, בפועל יש מספר חסרונות שכדאי להביא בחשבון. הנה הפרטים המלאים

רכב חברה - האם כדאי לקחת?

תוכן מקודם

רכב חברה הוא מושג שמתאר הקצאת רכב פרטי לעובדים על חשבון המעסיק. המעסיק יכול להיות גוף פרטי או ציבורי, עסק קטן או גדול, מוסד מקומי או בינלאומי, חברת הייטק או מפעל תעשייתי ועוד.

הגדרת המעסיק פחות רלוונטית בהטבות מן הסוג הזה, כי הרכב הוא בדרך כלל חלק מתנאי העסקה ספציפיים של עובדים מסוימים.

בעבר נהוג היה להתייחס לרכב חברה כאל הטבה אולטימטיבית. עם זאת, לאורך השנים החלו להתגלות גם חסרונות מסוימים של רכבי חברה וכיום קשה להכריע בצורה חד משמעית בשאלה האם בכלל משתלם לקחת אותם. לזה יש להוסיף את ההבדלים בין החברות ואת הציפיות מעובדים עם רכבים כאלה.

היתרונות והחסרונות של רכב חברה

היתרונות של רכב חברה ברורים לכל מי שנשען על רכב פרטי כפתרון תחבורה מרכזי.

רכב חברה הוא לרוב רכב חדש שמגיע עם דלקן והעובד לא צריך לשאת בעלות הראשונית ובדלק. הטיפולים ניתנים במסגרת חברת ליסינג, יש אחריות מלאה על טיול תקופתי ואפילו לא צריך להביא את הרכב למוסך במקרה של תקלות. שירותי חברת הליסינג מכסים את העובד מכל הכיוונים ומשפרים את איכות החיים שלו בצורה דרמטית.


מנגד, החיסרון של רכב חברה עשוי להיות עלות גבוהה יותר בהשוואה למימון אישי של רכב פרטי. הסיבה לכך היא שרכב החברה מגולם בהטבות המס ובשכר. כל מעסיק יכול כמובן לבחור באיזה אופן לגלם את הרכב בתוך השכר של העובד, אך צריך לזכור את תנאי המימון הנוחים בשוק הפרטי.

כיום ניתן למצוא מימון זמין לכל סוגי הרכבים ולבחור בין פריסת תשלומים, הלוואה בתנאים מועדפים, ליסינג תפעולי ועוד.

מה אופי העבודה שלכם?

עובדים שמקבלים הצעה לרכב חברה צריכים להתייחס לאופי המקצוע וסוג המשרה שלהם. אם למשל המשרה מחייבת נסיעות בכל רחבי הארץ ומטבע הדברים בלאי גבוה לרכב, סביר להניח שעדיף להם לקחת אותו מהחברה ולא לשאת בהוצאות התחזוקה והפחת. מנגד, עובד שאמור לקבל את הרכב כהטבה בלבד, למרות שהוא לא גומע מרחקים ארוכים במהלך העבודה ועל אף שהוא כבר מחזיק רכב פרטי עבור המשפחה, צריך לחשוב פעמיים האם להסכים.

בנוסף, ניתן לבחון את האלטרנטיבות ויש מקום להתמקח עם מקום העבודה לגבי התנאים לקבלת רכב חברה.

משא ומתן בא לידי ביטוי בשווי המס של הרכב, באופן שבו יורד מחיר הרכב מהמשכורת וכן הלאה.

את המשא ומתן לא מנהלים בדרך כלל מול המנהל הישיר, אלא מול אגף משאבי אנוש או האחראי על צי הרכב בחברה.

מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות