המדריך לקניית רכב יד שנייה

לקראת הקיץ: המדריך לקניית רכב יד שנייה

קנייה של רכב משומש כרוכה בהוצאה גדולה, ולכן חשוב לעשות זאת בצורה מושכלת וללכת צעד-צעד. החל מבדיקת הרכב, דרך העברת הבעלות ועד ביטוח הרכב – הנה נקודות למחשבה בדרך לקניית רכב יד שנייה…

(תוכן מקודם)

לא בכדי הקיץ הוא זמן שבו אנו קונים לנהגים החדשים במשפחה רכב חדש. הסיבה אגואיסטית לחלוטין: הם סיימו ללמוד ויש להם עכשיו הרבה זמן פנוי, אז או שאנו הופכים להיות הנהגים שלהם או שאנו קונים להם רכב יד שנייה, שינהגו להם בכיף לבד לכל מקום (וגם ייקחו את האחים הקטנים שלהם לחוגים, לקייטנות ועוד).

צריך, כמובן, לקחת את האוטו הנבחר לבדיקה מקצועית יסודית. אם אתם מסתכלים על כמה מכוניות, מן הסתם לא תבדקו את כולן אלא רק את המכונית שנראית לכם מספיק טובה בעין לא מקצועית.

אז למה לשים לב, כשבודקים רכב יד שנייה?

הכנת הנהג החדש לכך שמדובר באוטו יד שנייה

לפני שאתם בכלל ניגשים לראות אוטו יד שנייה, אתם צריכים לבדוק כמה כסף יש לכם, ובהתאם להכין את הילד. אין טעם להלהיב אותו על כל אוטו חדש שעובר לידכם בכביש, רק כדי שיחטוף שוק מהרכב החבוט שאתם תציגו לו בראווה.

הגדירו לעצמכם מהם הדגמים שאתם הייתם מעדיפים, ועד איזו שנה אתם מוכנים לרדת.  כלל שיורדים בשנים המחיר של האוטו יורד, אבל קחו בחשבון שאוטו ישן מדי עלול לעלות לכם הרבה מאד כסף בטיפולי מוסך, בתקלות ועוד.

אדם פרטי או חברת השכרה?

השאלה הזו לגמרי תלויה בכם. יש אנשים שגם עם אקדח צמוד לראשם לא ילכו לחברת השכרת רכב, ואילו אחרים לא יקנו לעולם אצל אנשים פרטיים, מחשש שירומו ויקבלו אוטו עם תקלות ובעיות (מה שלא יכול לקרות בחברת השכרה אמינה).

אם התחלתם להסתכל על מכוניות יד שנייה – אתם בטח יודעים מה המחיר, פחות או יותר, של הרכב שאתם מחפשים.

פתחו את הראש ואל תבטלו אף אופציה.

בדיקת הרכב מא' עד ת'

יש כמה שאלות שמהוות את הבסיס להמשך ההתעניינות שלכם ברכב:

  • בן כמה הרכב וכמה ידיים הוא החליף?
  • מה הסיבה שהוא נמכר (אם זה אדם פרטי, והאוטו די חדש)
  • שאלו ובדקו בתיק הרכב מתי הוחלפו רצועות טיימינג. מדובר בטיפול קבוע אך יקר מאד שמתבצע לאחר מאה אלף קילומטרים או לאחר מספר שנים. אם אתם יכולים נסו לרכוש את באוטו לאחר הטיפול הזה.
  • בדקו האם האוטו לא עבר תאונה, ואם כן מה הוחלף ומה תוקן.
  • בדקו את המכונית על ידי התנעתה במקום. בקשו ממוכר הרכב או מחבר שיעזרו לך, כדי שתוכל לבדוק שלא יוצא עשן, שהאגזוז לא צורח, וכד'.
  • בדקו ממתי המצבר (אמורה להיות עליו מדבקה עם תאריך). אם עברו שלוש שנים, דרשו הנחה עבור החלפת המצבר.
  • בדקו שנורות החיווי והבקרה לא דולקות ללא סיבה, או בשל תקלה שלא דווחה לכם.
  • בדקו מה מצב הצמיגים: אם הם יבשים, קרועים או לא מספיק מלאים באוויר.
  • בדקו שהאורות עובדים, ושהם לא עכורים (כי זה לא עובר בטסט). בדקו את האיתות.

קחו את האוטו לסיבוב

קחו את האוטו לסיבוב. הנהג הצעיר שלכם לא יכול להתנסות בנהיגה, מאחר ואסור לנהוג באוטו ללא ביטוח (אלא אם במקרה גם לבעל הרכב יש נהג צעיר במשפחתו עליו הוא משלם ביטוח נהג צעיר) לכן אתה צריך להיות זה ששם לב לכל פרט.

שימו לב שהאוטו לא משמיע רעשים מוזרים, שתיבת ההילוכים לא חורקת, שהבלמים עובדים כראוי.

תשלום והעברת בעלות

אם אתם קונים את הרכב מאדם פרטי, אתם צריכים לגשת אתו לדואר כדי לבצע העברת בעלות.

הדואר עושה בדיקה מקומית ומוודא שאין עיקול על האוטו. אתם מבחינתכם צריכים גם לעשות בדיקה מול רשם המשכונות, כדי לוודא שהאוטו לא משועבד ושהוא אכן רשום על שמו של המוכר.

אפשר לעשות את זה באינטרנט בעלות של עשרה שקלים – באתר של רשם המשכונות. לא מומלץ לשלם למוכר לפני כל הבדיקות האלה, מסיבות מובנות.

אפשר להגיד מזל טוב?

סיימתם את כל הבדיקות והכל תקין, העברתם כסף ובעלות? כעת נותר רק להגיד לכם תתחדשו, יש לכם מכונית חדשה במשפחה.

אל תשכחו שאי אפשר לנסוע אפילו מטר אחד ללא ביטוח חובה, ואתם חייבים להסדיר את זה רגע לפני שאתם עומדים להניע את האוטו.

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

 
היה לכם מעניין?
לחצו כאן  ופרגנו לנו בלייק. זה קל... 

דפנה הראל כפיר
דפנה הראל כפיר היא עיתונאית צרכנות ותיקה עם 25 שנות ניסיון בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונות ובדיגיטל. בין היתר, ערכה את מדור הצרכנות בגלובס, הגישה פינות צרכנות בכאן 11, בקשת 12 וברשת, הגישה את התוכנית "צבע הכסף" בקול ישראל ועוד...
מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות