אוטומוציה - מה זה בכלל?

אוטומוציה – מה זה בכלל?

השימוש באביזרים מסוימים לביצוע סדרת פעולות ללא מגע יד אדם משרת שורה ארוכה של מטרות. במאמר הבא נסביר במה בדיוק מדובר, איך זה בא לידי ביטוי וכיצד משתלבים בענף כדי לפתח קריירה מתגמלת ומעניינת

תוכן מקודם

המונח "אוטומציה" הוא חלק בלתי נפרד מהמאה ה-21. מה שהתחיל במפעלי תעשייה מסורתיים הגיע הזמן לתוכנות מחשב ונמצא כיום במרחק נגיעה מכל אחד ואחת מאתנו. מצד שני, רק מעטים עוצרים להבין מה זה בכלל אוטומציה וכיצד זה בא לידי ביטוי. היכרות עם המונח הזה חשובה כי היא יכולה לסייע למי שרוצה להשתלב בתחום המחשבים ולפתח לעצמו קריירה מתגמלת.

הביקוש לאנשי מקצוע שמתמחים באוטומציה עולה ככל שגוברת התלות בתהליכים מן הסוג הזה. מי שלוקח חלק בלימודי תוכנה ובדיקות אוטומטיות יכול להשתלב בחברות פרטיות וציבוריות, להיות מעורב בפיתוחי הייטק מתקדמים ולהשפיע על האופן שבו המחשבים משרתים את האדם. זו הסיבה בגללה שווה להמשיך ולעקוב אחר הנושא של אוטומציה ולהישאר עם אצבע על הדופק כדי להפיק ממנו תועלת אישית.

הבדלים בין אוטומציה ממוחשבת ומסורתית

אוטומציה מייצגת את האופן שבו טכנולוגיה מסוימת מאפשרת ליישם מערכות מכניות, אלקטרוניות וממוחשבות של הפעלה ובקרה על מכונות. זה יכול לבוא לידי ביטוי במפעלי ייצור, בסריקת וירוסים בתוך מחשבים, באתרי אינטרנט, בהזנת תכנים ועוד. התהליך האוטומטי נמצא תחת פיקוח כללי בלבד אבל הוא לא דורש שום סוג של מעורבות על מנת לעמוד בתפוקה וביעדים.

בהקשר של לימודי תוכנה, אוטומציה מייצגת את הדרך שבה ניתן להשתמש באביזרים אלקטרוניים כדי לבצע סדרת פעולות מסוימת ללא מגע יד אדם. הפעולות מבוצעות ברצף מתוכנן וכדי להשיג מטרה מוצהרת שמוגדרת על ידי המפעיל. לצורך השוואה, אוטומציה מסורתית מבוצעים באביזרים מכניים אך הייעוד שלה דומה. בשני המקרים מדובר על ניסיון לצמצם למקסימום את המעורבות של בני אדם בתהליכי הייצור או הפיתוח.

היתרונות של אוטומציה

מכונה או תוכנה אוטומטית שמצליחה לבצע סדרת פעולות מוכתבת מראש ללא התערבות של אדם בתהליך עוזרת להשיג יתרונות רבים.

ראשית, היא מתחילה לפעול מרגע החיבור למקור אנרגיה ולכן היא מהירה, מדויקת וזמינה יותר. בעזרת המכשור האוטומטי ניתן לבצע פעולות מורכבות של מדידה, בקרה ומשוב ולהגדיל את התפוקה בעשרות אחוזים מסביב לשעון. אוטומציה תקינה פועלת 24 שעות ביממה ומפסיקה רק לצורך עבודות תחזוקה או עדכון גרסה.

שנית, אוטומציה משמשת להחלפת בני אדם בפסי ייצור ומשפרת את הבטיחות. בתעשייה הכימית למשל משתמשים בתהליכים אוטומטיים כדי לנקות פסולת רעילה, מייצרים מוצרים רעילים בלי לסכן את העובדים ומשתמשים גם בחומרים מסרטנים ואדים רעילים בתוך שטח סטרילי ומבוקר שבו נמצאות מכונות בלבד. במקביל, בצבא ובמשטרה משתמשים בתוכנות מחשב אוטומטיות כדי להפעיל רובוטים ומכונות לסילוק פצצות והסרת מטענים.

מאמרים אחרונים
1
נגישות