5 עצות למשקיעים מתחילים לטווח הארוך

5 עצות למשקיעים מתחילים לטווח הארוך

השקעה בשוק ההון לאורך שנים תוכל אולי לעזור לכם להגשים חלומות. מאיפה מתחילים ואיך לעשות זאת? על כך בכתבה שלפניכם

טיפים להשקעות לטווח רחוק
השקעה לטווח רחוק מצריכה הרבה סבלנות, אבל זה לא הדבר היחיד שצריך לדעת

מאת: דסי ניר

(תוכן מקודם)

דור הסבים והסבתות שלנו חסך את הכסף שלו מתחת לבלטות ובחור בתוך המזרן, הדור של ההורים שלנו השקיע את הכסף שחסך בעמל בעוד דירה להשקעה והדור שלנו כבר מבין שכמעט אין אלטרנטיבות להשקעה בשוק ההון.

בעצם, כולנו משקיעים בשוק ההון כבר היום: אנחנו משקיעים את הפנסיה שלנו ומרבית ההורים שבחרו לילדיהם קופת גמל להשקעה עבור תכנית חיסכון לכל ילד משקיעים גם הם. למרות זאת, רבים מאיתנו שרוצים להתחיל להשקיע בשוק ההון גם באופן עצמאי לא יודעים בדיוק היכן להתחיל.

כשאתם חוסכים עבור הילדים, לטיול משפחתי ארוך בעוד כמה שנים, או לכל מטרה אחרת שתרצו להשיג בטווח ארוך של כמה שנים לפחות – יתכן כי השקעה בשוק ההון תוכל לאפשר לכם להגשים את חלומותיכם.

כדי לעזור לכם להיכנס להשקעה בשוק ההון ריכזנו עבורכם חמש המלצות שיעזרו לכם להתחיל להשקיע ברגל ימין ולא לאבד את הראש בדרך.

1. כשלומדים לשחות, מתחילים במים רדודים

כמשקיעים מתחילים תיתקלו מהר מאוד בים של מושגים חדשים כמו אגרת חוב, דיווידנד ומכפיל הון. ים ההשקעות הוא רחב ועמוק ולאן שלא תביטו תמצאו אפשרויות השקעה מגוונות בחברות, במדדים, בקרנות ובמכשירי השקעה נוספים.ודאי תרגישו לפעמים גם גלים שיטלטלו אתכם מעלה ומטה. כפי שלא הייתם קופצים למים עמוקים רק כדי ללמוד לשחות, כך גם בהשקעה בשוק ההון – כדאי להתחיל בהדרגה בבריכת המים הרדודים עם מצופים. בהשקעה בסכומים נמוכים באפיקי השקעה בסיכון נמוך יחסית, תוכלו לאט לאט לצבור ניסיון, הבנה ויותר ביטחון.

עם הזמן תוכלו להגדיל את סכומי ההשקעה ולהחליט אם מתאים לכם סיכון גבוה יותר בעבור רווחים פוטנציאליים גבוהים יותר.

2. יודעים שאנחנו לא יודעים, אבל אפילו לא יודעים מה אנחנו לא יודעים

כמשקיעים מתחילים – ברור מאליו שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד ולהשתפר. זהו בדיוק השלב בו כדאי להיעזר באנשי מקצוע, כמו מנהל תיק השקעות, שייתכן ויעזרו לכם לכוון את ההשקעות שלכם ביד בוטחת כמו מציל שעומד על החוף.

מנהל תיק השקעות ויועץ ההשקעות בוחנים מדי יום עשרות הזדמנויות השקעה ויוכלו להתאים עבורכם את ההשקעות שמתאימות להעדפותיכם ולרמת הסיכון שבחרתם. חבל שתשלמו שכר לימוד יקר על טעויות שהיו יכולות להיחסך מכם.

3. שם המשחק: סבלנות

השקעה בשוק ההון דורשת סבלנות והתמדה. בעידן האינטרנט זה נחמד שכל המידע נגיש בלחיצת כפתור בכל רגע, אך כשמסתכלים על המספרים שמרצדים על המסך בירוק ובאדום – קשה לפעמים לזכור שאת התשואה מודדים לאורך זמן.

אם החלטתם להשקיע לטווח ארוך לא מומלץ להיבהל מירידות שקורות בטווח הקצר מעת לעת. מחקרים רבים מראים שבטווח הארוך שוק ההון מתקן גם את ההפסדים. החיפזון מהשטן ומי שממהר לקבל החלטות פזיזות בלי לבחון את המטרות, עלול לייצר לעצמו הפסדים גבוהים יותר.

4. בנחישות וברגישות

כשמתחילים להשקיע לטווח ארוך בשוק ההון, יועץ ההשקעות בבנק או מנהל התיקים בבית ההשקעות שלכם יעזרו לכם להגדיר אסטרטגיה להשקעה שמתאימה למאפיינים שלכם ולרמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת. זכרו שהחלטתם להשקיע לטווח הארוך ולא כדאי להתפתות לכל טרנד חולף או השקעה חמה שקראתם עליה בעיתון, שעלולים להתהפך במהרה או להיות לא מתאימים לאסטרטגיית ההשקעה שלכם.

אך השקעה לטווח ארוך אין פירושה ״נגעת נסעת״ ומעת לעת כדאי לבדוק את מצב תיק ההשקעות שלכם ולבחון אם יש צורך בשינוי אסטרטגיית ההשקעה, או בעדכון של התיק כדי שיתאים לאסטרטגיה שקבעתם. בניגוד לאינטואיציה, לא צריך למכור מניות מוצלחות מוקדם מדי, אך מניות מפסידות יתכן שעדיף דווקא למכור במהרה כדי לא לספוג הפסדים משמעותיים יותר לפני שתהיו שקועים בבוץ עמוק מדי.

לא בטוחים מה המועד הנכון למכירה או לקניה? אולי עדיף לכם להיעזר באיש מקצוע או לבחור בקופת גמל להשקעה וליהנות מניהול השקעות מקצועי.

5. לא לשים את כל הביצים בסל אחד

אמנם זהו הסעיף האחרון, אך הכלל הראשון בעולם ההשקעות הוא לפזר את ההשקעה שלכם בין אפיקי השקעה רבים ככל שניתן כדי להקטין את הסיכון. כלל זה נכון שבעתיים כאשר אתם מעוניינים להשקיע לטווח הארוך.

פיזור נכון עשוי לאפשר לכם ליהנות מעליות באפיקי השקעה שונים ולצמצם את הסיכון להפסדים בו זמנית בכל אפיקי ההשקעה בתקופות של שפל בשוק ההון.

בשורה התחתונה, לשוק ההון יש יתרונות רבים, בעיקר אם מדובר בהשקעה לטווח הארוך, אך חשוב לעשות זאת בזהירות הראויה ולהתייעץ עם אנשי המקצוע. מחקרים מראים שבטווח הארוך השקעה בשוק ההון בדרך כלל עדיפה על פני אפשרויות אחרות.

ככל שתתחילו מוקדם יותר, ייתכן שתוכלו ליהנות יותר מכוחה העצום של הריבית דריבית שעשויה לסייע לכם למנף את החיסכון שלכם לאורך השנים. כשתקפצו למים, קחו עמכם מצופים ומציל מקצועי ואולי תוכלו ליהנות גם אתם מהשקיעה באופק.

קראו עוד כתבות מעניינות בפואנטה:

מאמרים אחרונים
תגובות: 0

נגישות